Shrink Nedir?

Shrink İngilizce bir kelime olup, küçültmek, büzmek, büzülmek, azalmak, kısalmak, daralmak, çekmek  gibi anlamlara gelmektedir. Ambalaj sanayi sektöründe çeşitli ürünlerin paketlemesinde uygulama alanı olan tekniğin adıdır. Bu teknikte paketlemeye uygun ürünlerin, PE, PVC ve PO film ile ürünü içine alarak boyutlarına göre yapıştırma, kesme ve ısı ile paketlenmesidir.

Ürünlere tek bir ambalaj yapılabileceği gibi, gerekli durumlarda ikinci, üçüncü ambalaj yapılmaktadır. Shrink ambalaj da tek olarak yapılabildiği gibi, ikinci veya üçüncü ambalaj olarak da yapılabilmektedir.

PE, PVC ve PO ile yapılan paketlemeler genel olarak aynıdır. Isı uygulaması hepsinde gerekli olmakta fakat ürünü içine alma, filmi yapıştırma ve kesme yöntemleri, ısı değerleri farklılık göstermektedir. PE ve PO, PVC ye göre daha yüksek ısılarda uygulanmaktadır. PE shrink film daha çok taşıma ve kolileme amaçlı uygulanmaktadır.

Shrink paketleme makinaları, shrink film çeşidine ve kapasiteye göre farklılıkları vardır. PE yarı otomatik ve otomatik tünelli shrink makinalarında, PVC ve PO filmler manuel (kapaklı), yarı otomatik ve otomatik tünelli shrink makinalarıyla paketleme yapılmaktadır. Shrink paketleme L ve düz yapıştırma ve kesim ile yapılmaktadır.